Czytamy "Wesele", czyli Narodowe Czytanie 2017

Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Od początku istnienia projektu z chęcią włączyliśmy się w to wspólne upowszechnianie czytelnictwa i promowanie polskiej literatury.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego  zorganizowaliśmy 5 września 2017r. Czytanie tej niełatwej lektury odbyło się w auli szkolnej pod kierunkiem Edyty Andruszewskiej i Iwony Wojciechowskiej-Salamon. Obszerny fragment I aktu dramatu odczytali uczniowie gimnazjum i liceum w składzie: Jakub Kotyński, Piotr Romanowski, Julia Parda, Patryk Wiśniewski, Aleksandra Kopańska, Zofia Szawara, Katarzyna Górska, Aleksandra Salamon. Miłą niespodzianką było wystąpienie księdza Marka Piedziewicza, który na ochotnika odczytał kwestię księdza z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Brawo!
Z biblioteki szkolnej udostępnione zostały książki, aby słuchacze – uczniowie klas IA i IF liceum oraz gimnazjaliści z klasy 2f  i zaproszeni nauczyciele - mogli śledzić czytany tekst . Klasa 2f gimnazjum przygotowała plakaty promujące tegoroczne Narodowe Czytanie.
Na zakończenie spotkania zaprezentowany został taniec ludowy w aranżacji uczennicy Zofii Szawary.