DKK - Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

Dnia 27.04.2015r. w sobotę w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie DKK. Tematem naszej rozmowy była książka pt. Pan Ibrahim i kwiaty Koranu autorstwa E. Schmitta.

Opowiada ona o losie jedenastoletniego chłopca, który sam musi się zmagać z codzienną egzystencją. Momo, bo tak, ma na imię, jak na swój wiek jest bardzo samodzielny i rozważny. Mieszka z ojcem, który nie zwraca na niego uwagi, ponieważ rozpacza i obwinia się za śmierć żony. Główny bohater spotyka na swojej drodze pana Ibrahima, właściciela sklepu nazywanego „u Araba”, choć wcale nim nie jest. Traktuje chłopca jak własne dziecko. Po pewnym czasie jego ojciec popełnia samobójstwo. Pan Ibrahim postanawia zostać prawnym opiekunem jedenastolatka. Szczęście chłopca nie trwa długo, gdyż ojczym ginie podczas wspólnej wyprawy. Momo odziedzicza sklep i majątek pana Ibrahima. Po tych przeżyciach staje się jeszcze bardziej zaradny, jako dorosła osoba zakłada rodzinę i wiedzie szczęśliwe życie.
Na podstawie książki wszyscy stwierdziliśmy, że E. Schmitt swoje utwory zaczyna od słów dobitnie trafiających do czytelnika.
Przesłaniem pisarza jest to, że nie jesteśmy skazani na swój los, możemy kreować nasze życie. To, czy będziemy szczęśliwi, zależy tylko i wyłącznie od nas.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie DKK. Odbędzie się ono 30 maja 2015 roku o godz.10.00 w Bibliotece Elbląskiej przy ul.Św.Ducha. Tematem naszej dyskusji będzie książka pt. Złodziej pioruna Ricka Riordana.


Opracowała: Marcelina Maleszyk z 1.c gim