Grudniowy DKK

Dnia 5 grudnia 2015 roku o godzinie 10.00 w Bibliotece Elbląskiej odbyło się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszych rozmów była książka autorstwa Marcina Zusaka.

Opowiada ona o przeciętnym taksówkarzu "o imieniu Ed" Kennedy. Ma dziewiętnaście lat, nie ma szczęścia w miłości, ani w kartach. Mieszka z ze swoim leciwym psem, Odźwiernym. Jego życie sprowadza się do podstawowych, rutynowych czynności: pracy, snu i grania z przyjaciół mi. Pewnego dnia otrzymuje kartę – asa karo z trzema adresami. Udaje się pod wskazane miejsca. W każdym z domów dzieje się coś złego. Zadaniem głównego bohatera jest pomoc ludziom, którzy tego potrzebują. W związku z tym dostaje kolejne asy i problemy z jakimi musi się zmierzyć. Kłopoty te nie tylko dotykają obcych dla niego osób, ale też jego bliskich. Każde polecenie sprawia, że w Edzie następują pewne zmiany. Staje się dojrzalszy; jego życie nabiera sensu, gdyż jest potrzebny innym. Autor pozostawia wiele spraw do własnego osądu w kategorii „dobra czy zła?”, ponieważ zastosował pierwszoosobową narrację i wydarzenia pisane są w czasie teraźniejszym, w formie relacji. Naszym zdaniem powieść ta jest godna polecenia zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Dla młodszych czytelników ze względu na ciekawe, czasem trudne do rozwiązania sytuacje, a dla starszych, gdyż skłania do głębszych refleksji na temat sensu życia i rozważań
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 09.01.2016 roku. Książka ,o której będziemy dyskutować nosi nazwę Zabłądziłam i została napisana przez Agnieszkę Olejnik.

 

Oprac. Marcelina Maleszyk