Comenius 2012 - wizyta projektowa w Beerfelden

WIZYTA ROBOCZA W BEERFELDEN W NIEMCZECH W RAMACH PROGRAMU „Uczenie się przez całe życie” “WALK and TALK: Let's stand up for a world in balance! A European VISION in MOTION”

Od 19.03. do 23.03. trwała wizyta robocza projektu w Beerfelden w Niemczech. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy IIIe, II f i III c - Agata Okulus, Maja Manuszewska, Karolina Borowiecka, Alicja Jażdżyńska, Julia Baranowska, Zuzanna Rajkiewicz, Dominika Tomaszewska, Radosław Florkowski, Michał Majewski, Piotr Boss, Szymon Kwiatkowski i Paulina Jaskot - pod opieką koordynatorek projektu p. Joanny Węgłowskiej i p. Joanny Kuchty.

Uczestnicy wizyty brali udział między innymi w dyskusji panelowej poświęconej zmianom klimatycznym i ich skutkom. Naszą grupę na podium godnie reprezentowały Agata Okulus i Julia Baranowska. Swoją obecnością podczas tej konferencji zaszczycili nas p. Schweer (Hessian Ministry of Environment), p. Kowarsch ( „Green Party”) oraz p. Hammann (member of Land Parliament). Efektem spotkania było wypracowanie punktów, które należy wcielić w życie, aby chronić środowisko naturalne i wprowadzać zdrowy styl życia. Dopełnieniem dyskusji były prezentacje multimedialne i panele wystawowe (przygotowane przez grupy partnerskie) poświęcone problemom zanieczyszczenia środowiska.
Ważnym punktem wizyty była demonstracja – zachęcająca do ochrony środowiska naturalnego i propagująca zdrowy styl życia - ulicami Beerfelden do parku paneli słonecznych. Tam została zasadzona jabłoń z Polski jako symbol energii odnawialnej.
Podczas wizyty byliśmy w Parku Narodowym Odenwald, w którym tamtejsi leśnicy bardzo obrazowo przybliżyli nam historię Ziemi i życia człowieka na niej. Mieliśmy też okazję przespacerować się po lesie, wykonując zadania związane z projektem.
Uczestniczyliśmy również w dwóch wycieczkach: do Heilderbergu i Frankfurtu nad Menem. Heildelberg zwiedzaliśmy, robiąc zdjęcia przy wskazanych obiektach tego miasteczka. Natomiast we Frankfurcie najpierw obejrzeliśmy wystawę ekologicznych budowli przyszłości w Niemieckim Muzeum Architektury, później obejrzeliśmy zapierającą dech w piersiach panoramę miasta z Maintower , by na koniec przespacerować się franfurckimi ulicami.
Niewątpliwą atrakcją tak dla nas , jak i dla naszych niemieckich i włoskich partnerów były warsztaty hip-hopu prowadzone przez Kenny’ego (z zespołu tanecznego Detlef D! Soost). Podczas trzygodzinnych warsztatów tanecznych każdy miał okazję sprawdzić wydolność swojego organizmu. Zabawy było co niemiara.
Spotkanie projektowe zakończyło się pożegnalnym przyjęciem przygotowanym przez rodziców uczniów z niemieckiej szkoły. Podczas wspólnej kolacji rozmawialiśmy i oglądaliśmy pokaz zdjęć wykonanych w trakcie całej wizyty. Wizyta w Beerfelden była ostatnią w tym projekcie. Cieszymy się, że wszystkie założone cele projektu zostały osiągnięte.
 
COMENIUSOWCY