Germany! We are coming!

W dniach 25-30 kwietnia 2016 odbyło się pierwsze międzynarodowe działanie związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami w Beerfelden w Niemczech. W spotkaniu projektowym uczestniczyło 12 uczniów z Polski, 8 uczniów z Turcji, 3 nauczycieli z Polski, 4 nauczycieli z Turcji oraz nasi niemieccy gospodarze.

Podczas wizyty zorganizowaliśmy pokaz mody na rzecz pokoju w szkole niemieckiej, jak i przed budynkiem Reichstagu w Berlinie. Spójrzcie:

Wymieniliśmy się informacjami (prezentacje) na temat naszych szkół, miast i krajów.
Uczestniczyliśmy w spotkaniu z młodym politykiem, Janem Schierkolk’iem, który mówił o potrzebie poczucia bezpieczeństwa na każdym szczeblu społeczeństwa, aby móc prawdziwie nazwać taki stan pokojem. Mówił młodzieży, że przyszłość należy do nich, że należy wystrzegać się obwiniania wszystkich dookoła za dany stan rzeczy, ale raczej samemu zaprowadzić pokój we własnym domu. Zakończył słowami: “Peace at home means peace in the world.” Młodzież po wykładzie wykazała wolę porozmawiania z politykiem.
Wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów z agencji reklamowej, podczas których uczniowie wspólnie wypracowali ostateczne logo projektu. Następnie nadrukowali je na przywiezione koszulki.
Podczas wizyty zagranicznej w Niemczech uczniowie spotkali się z uchodźcami z Syrii jako symbol wsparcia Europy dla ich problemu z brakiem pokoju. Uchodźcy zostali w szkole na czas trwania prezentacji, pokazów mody oraz przemówień.
Kolejne warsztaty wymagały od uczniów, aby sami wykonali zadanie połączenia ich narodowych pokazów mody w jedną całość. Ten ostateczny pokaz został przedstawiony w Berlinie, przed budynkiem Reichstagu, ostatniego dnia wizyty.
Pojechaliśmy również do Frankfurtu, aby obejrzeć wystawę „The Happy Show” autorstwa Stefana Sagmeister’a. Nasz projekt traktuje o pokoju i potrzebie współistnienia ludzi wielu różnych wyznań, ras, narodowości. Człowiek szczęśliwy, to człowiek, który nie szuka zwady, nie jest sfrustrowany. Szczęście w domu równa się pokój w wymiarze globalnym. Dlatego chcieliśmy uzmysłowić uczestnikom projektu, że trzeba zacząć od podstaw, czyli od szukania swojego osobistego poczucia ładu i zadowolenia z życia, co w efekcie prowadzi do zminimalizowania źródeł konfliktu i pokoju.
Pojechaliśmy również do Heidelbergu, aby zapoznać się z fragmentem spuścizny kulturowej Niemiec. Zwiedziliśmy zamek, który początkowo był zamkiem obronnym. Następnie pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji, aby w końcu stać się symbolem niemieckiego romantyzmu. I jest piękny!
Znaleźliśmy również trochę czasu, aby po pokazie w Berlinie zerknąć na Bramę Brandenburską, dotknąć pozostałości muru berlińskiego na Checkpoint Charlie oraz podziwiać panoramę Berlina z kopuły na szczycie Reichstagu.

W ramach przygotowań do wyjazdu uczniowie uczestniczyli w serii warsztatów w Akademii Rękodzieła, gdzie wspólnie z profesjonalistą projektowali swoje ubrania na pokaz mody promujący ideę pokoju na świecie. Wcześniej podczas zajęć języka angielskiego przygotowaliśmy listę symboli, które kojarzą się właśnie z pokojem, takich jak: pacyfa, biała gołębica, gałązka oliwna, biały mak, papierowy żuraw. Oto nasze dzieło: