Agnieszka Dąbkowska z kl.IIIc na warsztatach naukowych w Warszawie

Uczennica klasy IIIC LO Agnieszka Dąbkowska już drugi rok jest Stypendystką Programu dla wybitnie zdolnych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie.

Na przełomie listopada i grudnia 2017r. Agnieszka uczestniczyła w warsztatach naukowych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, organizowanych przez KFnRD. Podczas warsztatów prowadziła badania w laboratorium mikrofluidyki. Mikrofluidyka to nowa technologia, umożliwiająca generowanie kropelek cieczy (nano- czy nawet pikolitrowych), które mogą służyć jako miniaturowe probówki laboratoryjne. Zachowanie tak wytworzonych kropelek z łatwością można kontrolować, np. można je ze sobą łączyć, mieszać i dzielić, co jest elementem kluczowym w każdej analizie. Podczas warsztatów Agnieszka miała okazję wykonać serię doświadczeń na układach mikrofluidycznych, m.in. tworzenie kropel, przepływową detekcję optyczną (fluorescencję i absorpcję) oraz generowanie bibliotek nanolitrowych kropel. Oprócz tego przeprowadziła kilka badań z zakresu mikrobiologii: wykonywała antybiogramy, badała „łysinki” bakteriofagów oraz prowadziła syntezę antybakteryjnych nanocząstek złota.
Warsztaty te były dla Agnieszki Dąbkowskiej doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska pracy naukowców, samodzielnej pracy w profesjonalnym laboratorium naukowym oraz szansą na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.
Oprac. H. Pietras