Sekcja kulturalna

Recenzja Serialu "Tabu". Sezon 1

"Tabu" jest wysoko budżetowym serialem telewizji BBC. Miejscem akcji jest dziewiętnastowieczny Londyn. Trzeba przyznać, że scenografia filmu jest opracowana do perfekcji. Ulice są brudne, wypełnione żebrakami i szumowinami. Z różnego rodzaju dworków zamieszkiwanych przez burżuazję wręcz wylewa się przepych.
W serialu występują aktorzy światowego formatu tacy jak: Tom Hardy, Jonathan Pryce i Oona Chaplin. Sam ten fakt powinien zwrócić uwagę świadomego odbiorcy kina.

Czytaj więcej...

Recenzja filmu Martina Scorsese ,,Milczenie”

"Milczenie" jest najnowszym filmem Martina Scorsese, opowiadającym historię dwóch XVII - wiecznych Jezuitów (Andrew Garfield i Adam Driver). Księża dowiadaują się, że ich nauczyciel ojciec Ferreiry (Liam Neeson), który wyruszył wiele lat wcześniej do Japonii, by krzewić wiarę chrześcijańską i zerwał ze swoimi przekonaniami, misją, powołaniem, a także wyparł się wiary. Księża nie mogą w to uwierzyć i wypływają w daleką podróż na Wschód, by odnaleźć Fereirę, dowieść jego niewinności i kontynuować misję w Japonii, czyli kraju, w którym chrześcijaństwo jest karane śmiercią.

Czytaj więcej...

Recenzja spektaklu pt. „Skąpiec”

Dnia 22 lutego 2017r. Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się spektakl pt. „Skąpiec”, w którym wzięła udział moja klasa (IIb) oraz inni uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Elblągu. Sztuka została wyreżyserowana przez Konrada Szachnowskiego, za scenografię był odpowiedzialny Wojciech Stefaniak a kostiumami zajęła się Aneta Suskiewicz.

Czytaj więcej...

Film "Powidoki" - recenzja

"Powidoki" to film opowiadający o ostatnich latach życia polskiego malarza Władysława Strzemińskiego, który zmaga się z przeciwnościami losu i z socjalistycznym systemem władzy.

"Powidoki" są też ostatnim filmem Andrzeja Wajdy, czyli kogoś, kto w dużym stopniu uformował kształt obecnego polskiego kina. Należy się jednak zastanowić, czy sam fakt obecności tego wybitnego reżysera na liście twórców gwarantuje wybitny film... Może kiedyś gwarantowała, ale teraz film "Powidoki" można uznać co najwyżej za średnią produkcję.

Czytaj więcej...

Ku chwale Ojczyzny- recenzja filmu „Przełęcz Ocalałych”

"Przełęcz ocalałych" jest filmem wyreżyserowanym przez Mela Gibsona- cenionego aktora i reżysera, który może się pochwalić między innymi dwoma Oscarami i Złotym Globem.
Film opowiada historię Desmonda Dossa (Andrew Garfield), młodego Amerykanina, żyjącego w okresie drugiej wojny, który jak wiele osób w tamtym czasie pragnie zaciągnąć się do amerykańskiego wojska. Jest to historia oparta na faktach. Desmond różni się jednak od innych. Poprzysiągł sobie, że nie dotknie broni i tym bardziej nikogo nie skrzywdzi. Chce być sanitariuszem i pomagać ludziom.

Czytaj więcej...

Recenzja filmu Inferno

Inferno to kolejny (trzeci) film oparty na prozie Dana Browna, wyreżyserowany przez Rona Howarda. Seria książek tego autora i ich ekranizacji opowiada o perypetiach profesorach Roberta Langdona- sławnego specjalisty od wszelkiego rodzaju symboli (w tej roli Tom Hanks). Nie należy się jednak obawiać powiązań pomiędzy poprzednimi częściami a Inferno, bo takowe praktycznie nie występują. Można bez obaw wybrać się do kina bez ich znajomości. Należy się jednak zastanowić czy warto.

Czytaj więcej...