Otrzęsiny klas pierwszych ZSO nr 2 - 2016

W piątek 7 października klasy pierwsze ZSO nr 2 przeszły szkolne otrzęsiny. Samorząd Uczniowski -organizator tej uroczystości - przygotował specjalne konkurencje na tę okazję. W tym roku motywem przewodnim było odniesienie do historii Polski i tradycji dawnego Gimnazjum Elbląskiego.

Licealiści mieli przygotować przebranie za patrona II Liceum Ogólnokształcącego – Kazimierza Jagiellończyka. Jak się okazało, uczniowie nie tylko zadbali o strój z epoki , ale przedstawili całe scenki z jego królewską mością. Brawa za inwencję.
Gimnazjaliści mieli wcielić się w ucznia z minionej epoki. Widzieliśmy elbląskich uczniów z XVII w , z czasów przedwojennych oraz z lat 80-tych XX wieku. Super!
Potem kolejne konkurencje: pytania dotyczące szkoły, układanie punktów regulaminu Gimnazjum Elbląskiego 1538r. z pociętych części, łowienie pływających jabłek i na koniec zabawa – „gdzie to jest i co to jest?.
Z całym przekonaniem można podsumować, że pierwszoklasiści liceum i gimnazjum znają szkołę, potrafią się wspólnie bawić i mają niesamowite pomysły.

 

My przypominamy wam kilka wybranych punktów z Regulaminu Gimnazjum Elbląskiego z 1538r., który został napisany po łacinie przez rektora Mikołaja Wimmanna.

W szkole:
Chłopiec, który wszedł do szkoły, powinien zdjąć nakrycie głowy i przyklęknąć, następnie pozdrowić innych niezbyt głośno […] .
Nauczyciela, który przychodzi rano, powinien uprzejmie pozdrowić i dobrze mu życzyć,
Niech nie maluje wszystkiego, co mu podejdzie pod rękę, jak to mają zwyczaj czynić ludzie głupi, […].
Niech nie pyskuje nauczycielowi, gdy zasłuży na karę,[…]
W domu:
Niech nie oszukuje rodziców,
Niech nie będzie dokuczliwym,[…]
Niech prosi rodziców lub innych, aby pozwolili mu przeznaczyć trochę więcej czasu na naukę[…]

 

Regulamin w całości przeczytacie w książce A. Pawlaka „Z dziejów świetności Gimnazjum Elbląskiego w epoce Odrodzenia i Baroku”. Książka znajduje się w zborach biblioteki szkolnej. Polecamy.