Wydarzenia

22 kwietnia – Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień.

Czytaj więcej...

Klasa pierwsza LO humanistyczna przed sądem

Są lektury, które w opinii wielu uczniów zasługują na miano arcydzieła. Jedną z nich jest Zbrodnia i kara autorstwa Fiodora Dostojewskiego , która w mistrzowski sposób porusza wiele wątków: psychologiczny, społeczny, filozoficzny i kryminalny. Chcąc utrwalić jej wyjątkową problematykę uczniowie z klasy Ia lo zorganizowali rozprawę sądową bohatera książki- Rodiona Raskolnikowa.
Klasa zamieniła się w salę rozpraw a uczniowie wcielili w postaci sędziego, adwokata i prokuratora. Niektórzy , przybierając personalia konkretnych postaci z lektury, wystąpili w roli świadków .Pojawiły się nawet duchy ofiar Raskolnikowa .Wszystko po to, by stworzyć obiektywny portret psychologiczny zbrodniarza oraz poznać motywacje, które nim kierowały. Chcąc wiarygodnie zaprezentować swoje stanowisko w sprawie, młodzież posługiwała sie językiem i argumentacją bohaterów z książki oraz poddała się zabiegowi charakteryzacji.
Lekcja w sądzie stała się okazją do zaprezentowania się przez uczniów w nietypowej sytuacji, pozwoliła im odkryć swoje prawnicze lub aktorskie predyspozycje . Dzięki rozprawie młodzież utrwaliła również problematykę lektury.

 

Oprac.Anna Piwowarska

Czytaj więcej...

Ankieta ,,Bezpieczny Internet"

Uczennice klasy 1 A – Ula Lewandowska, Patrycja Lipska i Nikola Zwierzchowska w ramach projektu opracowały ankietę na temat Bezpiecznego Internetu. Miała ona na celu zorientowanie się, jaka część społeczności szkolnej zna zasady bezpiecznego korzystania z nowoczesnej technologii. Ankieta została rozesłana przez panią profesor Dorotę Wilk na „Librusie” . Można było ją uzupełnić od 15 lutego do 1 marca. Podsumowując społeczność szkolna bardzo dużo spędza czasu w internecie , ale jest świadoma jak bezpiecznie z niego korzystać i zabezpieczyć się przed różnymi wirusami i hakerami. Zdaje sobie sprawę z zagrożeń poznawania innych ludzi poprzez portale społecznościowe, ale ponad połowa osób zawiera takie znajomości. Bardzo mała liczba ludności podaje swój adres zamieszkania oraz hasła na stronach internetowych . Około 40 % ankietowanych orientuje się od kiedy jest Dzień Bezpiecznego Internetu i kiedy wypadł w 2018r. ( 6 lutego ).

Czytaj więcej...

Festiwal Nauk Ścisłych - 2018

Nie każdy wie, że otaczającą nas chemię można wykorzystać w życiu codziennym tak, by zdrowo żyć. Wystarczy zjeść jedną żółtą paprykę, która zawiera witaminy C tyle ile szesnaście cytryn, sałatkę pomidorową z awokado, albo rybę z czosnkiem. Związki chemiczne zawarte w nich nie giną na skutek ich połączenia. Stracić je za to można dodając do pomidora ogórek, do herbaty liściastej cytrynę, a do ryb warzywa kapustne. Chemią natury zafascynowała uczniów ZSO nr 2 podczas wykładu inauguracyjnego dr Marta Orlikowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Okazją do tego był organizowany 21 marca 2018r. Festiwal Nauk Ścisłych odczarowujący co roku wagarowiczów i zamieniający uczniów w najlepszych słuchaczy, prelegentów i laborantów.

Czytaj więcej...

Czasami warto się wyłączyć

Uczniowie klasy 1A – Mikołaj Kępka, Natalia Czanecka i Magda Świniarska, współpracując z Patrycją Lipską i Ulą Lewandowską, w ramach projektu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu postanowili nakręcić krótki filmik. Produkcja nie dotyczyła ściśle zasad zachowania w sieci, ani czyhających tam zagrożeń, ale pokazywała młodego człowieka, którego życie niemal przez cały dzień jest związane z telefonem. Przesłaniem klipu było to, że czasami warto odłożyć komórkę i spędzić czas z innymi ludźmi. Proces nagrywania przyniósł młodym twórcom wiele radości oraz obudził zdolności aktorskie, reżyserskie i montażowe. Efekty można było zobaczyć na długiej przerwie, na korytarzu szkolnym, teraz jest to możliwe pod tym linkiem: https://drive.google.com/file/d/1TJxbj9oKCm36cVP6uuPcFRPkdYlxxMSd/view

 

Oprac. Magdalena Świniarska 1A

Bądź bezpieczny w sieci

Uczniowie klasy IA liceum - Wiktoria Brojek, Jakub Stokowski, Michał Kania oraz Maciej Rozmarynowski - zrealizowali w szkole projekt "Dzień bezpiecznego Internetu". Uczniowie rozdawali ulotki zawierające zasady, które pomogą uczniom stać się bezpieczniejszymi w sieci. Na ten sam temat nakręcili również film, który znajduje się na szkolnym instagramie: https://www.instagram.com/p/BfD4jClnRbr/

Czytaj więcej...

Dni Mózgu 2018

16.03.2018r. klasy o profilu biologiczno-chemicznym: Ic, Ib, IIc, IIIc uczestniczyły w ,,Dniach Mózgu” organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie wzięli udział w wykładach, m.in.:
• Mózg 3D
• Funkcjonalny rezonans
• Neurobiologia ksenofobii i rasizmu
• Psychofizjologia miłości

Czytaj więcej...

Konkurs „Wiem na bank” po raz ósmy w II LO w Elblągu

Zaproszenie:
Konkurs „Wiem na bank” po raz ósmy w II LO w Elblągu

Ósma edycja konkursu „Wiem na bank” już wkrótce! Zapraszamy do II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Początek zmagań 10 kwietnia o godz. 11.00.

Czekamy na uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego i warmińsko- mazurskiego. Tematyką konkursu jest wiedza i umiejętności z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości i finansów.
Przebieg konkursu: 45 minutowy test dla każdego z uczestników.

Czytaj więcej...

Festiwal Nauk Ścisłych w ZSO nr 2 – 21 marca 2018r.

Tegoroczny Festiwal Nauk, który zbiega się z pierwszym dniem wiosny, czyli 21 marca, uczyni ten czas wyjątkowo atrakcyjnym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, a jego uczniowie zamiast iść na wagary będą brać udział w wykładach, warsztatach, doświadczeniach, prezentacjach, zabawach i ćwiczeniach po to, by szlifować znajomość nauk ścisłych. Do powyższego zostaną wykorzystane nowe technologie w edukacji, tj. roboty, trójwymiar, pokazy multimedialne, aplikacje na telefon i wiele innych.
Zapraszamy społeczność szkolną i jej sympatyków do zaprzyjaźnienia się z:
o Hydrożelem w medycynie;
o Sekretami pustyni;
o Ciekłym tlenem;
o Chemią natury;
o Zagadkami kryminalnymi;
o Robotami;
o Projektowaniem reklamy.

Ponadto w programie dyskusje, rozważania i prezentacje na temat:
o Ekologii życia;
o Parków narodowych;
o (Nie)przyjaźni z atomem;
o Narkotyków i ich wpływu na mózg;
o Tajemnic przyrody;
o Tego skąd się wzięła 1/3 we wzorze na objętość?

Wsparciem medycznym uczestników Festiwalu służyć będą ćwiczenia z ratownictwa, a rozrywkę zapewnią gry logiczne.
Gospodarzem Festiwalu Nauk Ścisłych jest ZSO nr 2 w Elblągu, a prowadzącymi zajęcia będą nauczyciele, uczniowie, specjaliści i wykładowcy z partnerskich uczelni wyższych oraz instytucji.
Zapraszamy 21 marca w godzinach 9.00-12.00.
Dorota Radomska
Rzecznik prasowy ZSO nr 2

 

Najpiękniejsi na studniówce

Julia Roszkowska i Maciej Kaczmarczyk, czyli zwycięzcy  Plebiscytu na Najpiękniejszą Parę Studniówki II LO zorganizowanego przez lokalny  portal inforamcyjny -  info.elblag. Maturzyści zaproszeni zostali do odwiedzenia  redakcji. Zwycięska para otrzymała: bon podarunkowy na kwotę 80 zł do Restauracji Złota Arka, zaproszenie na kręgle do Yolo Club, karnet miesięczny - Latino w parach sponsorowany przez Centrum Tańca Cadmans, podwójne zaproszenie do wybranego pokoju zagadek w Domu Gier - ul. Bulwar Zygmunta Augusta 12 sponsorowany przez Jump Fitness Maciej Skrobotun, zaproszenie na wybrany trening w JUMP Fitness sponsorowany przez Jump Fitness Maciej Skrobotun

Czytaj więcej...