Festiwal Nauk Ścisłych - 2018

Nie każdy wie, że otaczającą nas chemię można wykorzystać w życiu codziennym tak, by zdrowo żyć. Wystarczy zjeść jedną żółtą paprykę, która zawiera witaminy C tyle ile szesnaście cytryn, sałatkę pomidorową z awokado, albo rybę z czosnkiem. Związki chemiczne zawarte w nich nie giną na skutek ich połączenia. Stracić je za to można dodając do pomidora ogórek, do herbaty liściastej cytrynę, a do ryb warzywa kapustne. Chemią natury zafascynowała uczniów ZSO nr 2 podczas wykładu inauguracyjnego dr Marta Orlikowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Okazją do tego był organizowany 21 marca 2018r. Festiwal Nauk Ścisłych odczarowujący co roku wagarowiczów i zamieniający uczniów w najlepszych słuchaczy, prelegentów i laborantów.

To był dzień ciekawostek medycznych, przyrodniczych i geograficznych, doświadczeń fizycznych i chemicznych, rozważań matematycznych, a przede wszystkim dzień wypełniony nauką podaną inaczej- na wesoło. Można było podziwiać cuda parków narodowych, albo świat pod mikroskopem, a w nim na przykład: żywe pantofelki, żądło pszczoły, plazmolizę. Ponadto warto było przyjrzeć się ciekłemu tlenowi, który zamraża alkohol i spala papierosa tak szybko, że „żaden nauczyciel go nie wytropi”. Pustynie przestały być tajemnicze dzięki wielbłądom, różom pustyni, ciastu i językowi arabskiemu, którego nauczał gość – Nada z Jemenu.

Zwolennicy strategicznego myślenia próbowali swoich sił grając w Farmera, Polowanie na robale, Tajniaków, czy Blokus. Przedstawiciel elbląskiej Policji Kryminalnej prezentował sposoby identyfikacji sprawców i metody pobierania śladów.

Doświadczenia chemiczne uatrakcyjniły spędzony na ich oglądanie czas tęczowymi reakcjami świateł drogowych, kolorowych węży, gwałtownego spalania. Założono hodowle hydrożeli, które pobierają wodę z otoczenia i mają niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ogrodnictwie, leśnictwie, ale głównie w medycynie: chirurgii, okulistyce, ortopedii, medycynie estetycznej i leczeniu nowotworów.

Uczniowie ZSO nr 2 uzyskali też wyjaśnienie co do tego jak działają narkotyki pobudzające w mózgu układ nagrody w celu uzyskania poczucia przyjemności, lub też o tym, jak ekologicznie żyć, czy dzięki pokazom resuscytacji jak ratować życie. W szkolnej pracowni reklamowej odbyły się warsztaty, w czasie których produkowano odznaki, nadruki, wycinane litery, napisy i inne formy przestrzenne.

Najbardziej przerażająco zabrzmiały tajemnice katastrof nuklearnych takich jakie miały miejsce w Czarnobylu, Fukushimie czy Bhopal, po których ukoić nerwy mogła już tylko historia łopaty elbląskiego Piekarczyka, czyli żartobliwe przedstawienie z muzyką rozrywkową w tle.

Miłośnicy nauk technicznych będą wspominać pokaz technologii 3D, a także prezentację gości z Technikum Mechanicznego na temat sterowania automatyki i spawania światłowodem. Ukoronowaniem festiwalowego dnia była królowa nauk- matematyka. Dr hab. Artur Siemaszko prof. Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego udowodnił skąd się bierze 1/ 3 we wzorze na objętość.


To był dzień pełen wrażeń. Czy byłby takim, gdyby w grę wchodziły wagary z okazji święta wiosny? … Wykorzystanie nowych technologii w edukacji okazało się dla uczniów ZSO nr 2 atrakcyjną formą spędzenia czasu w murach szkoły, a przemycona dzięki nim wiedza zapadnie w pamięć. Potwierdzeniem tego, że Festiwal Nauk jest dobrym pomysłem i cieszy się uznaniem młodzieży była frekwencja na wykładach, dobra zabawa i dyskusje w kuluarach.
 

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy ZSO nr 2

 

Więcej zdjęć na http://dziennikelblaski.pl/502024,Chemiczne-czary-mary-i-kryminalne-zagadki-w-quotdwojcequot.html#axzz5ASxxyWl3