22 kwietnia – Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień.

W naszej szkole w ramach obchodów Dnia Ziemi odbyło się mini - sympozjum ekologiczne dla klas biologicznych LO. Do udziału w nim zaprosiliśmy pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Pan dr hab. Arkadiusz Stępień wygłosił wykład na temat gatunków obcych i obcych inwazyjnych w środowisku, a  pan dr hab. Jan Pawluczuk przedstawił mokradła jako obszary przyrodniczo cenne oraz przekonywał do konieczności ich ochrony.

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami (A World without Plastic Pollution).Problem zanieczyszczenia środowiska przez sztuczne tworzywa - w tym także plastik - jest naprawdę ogromny. Zużywamy ich ogromne ilości, a przy tym bardzo rzadko korzystamy z opcji recyclingu. W maju 2017 roku Greenpeace umieściło na plaży w Filipinach instalację przedstawiającą wieloryba z plastiku, aby zwrócić uwagę na rangę problemu (widoczna na zdjęciu).

A dlaczego powinniśmy segregować odpady i jak to robić możemy dowiedzieć się z prezentacji zamieszczonej tutaj:https://youtu.be/VDHpWoHnxn4