Efekt motyla - wykład profesora UJ

Dnia 23 października 2018r. odbył się wykład profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego - Pana Piotra Zgliczyńskiego.

Był to wykład bezsprzecznie wykraczający poza tzw. „licealną matematykę”. Pan profesor pokazał uczniom koncepcję efektu motyla, na przykładach przewidywania pogody i nieco bardziej matematycznego podwójnego wahadła. Po zakończeniu głównej części wykładu nadszedł czas na pytania zainteresowanych. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o szeregach nieskończonych oraz poznali prawdziwe oblicze wydawać by się mogło, matematycznych paradoksów. Intuicja matematyczna jest niewątpliwie bardzo pomocna, ale zawsze wymaga sprawdzenia matematycznego. Wykład profesora na pewno długo pozostanie w pamięci wielu uczestników.

Wykład odbył się w ramach Inauguracji Roku Szkolno-Akademickiego 2018/19.